Printer-friendly version

খাৰুপেটীয়াঃ 'উদ্যোগপতিলৈ কোটী টকীয়া লোন আৰু দুখীয়াৰ বাবে মাথো মন কী বাত। মোডীৰ মন কী বাত শুনক, পেটত গামোচা বান্ধি শুই থাকক আৰু একো নাই। নাই কৃষিকৰ ভাল সুবিধা, নাই খাদ্য, নাই নিবনুৱাৰ সংস্থাপন। বৃহৎ উদ্যোগপতিৰ বাবে ৰাজভঁৰাল খালী কৰি লোন দিছে। চৌকীদাৰ থাকোতেই তেওঁলোক পলাল কেনেকৈ?' এই প্ৰশ্ন ৮ নং মঙলদৈ লোকসভা সমষ্টিৰ কংগ্ৰেছ প্ৰাৰ্থী ভুবনেশ্বৰ কলিতাৰ।

শুকুৰবাৰে দৰং জিলাৰ দলগাঁও বিধান সভা সমষ্টি অন্তৰ্গত খাৰুপেটীয়া, জংগলপাৰা আৰু বেছিমাৰীত নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ চলাই মোদী চৰকাৰৰ বিফলতাৰ বিৰুদ্ধে আক্ৰমণাত্মক হৈ পৰে কংগ্ৰেছ প্ৰাৰ্থীজন। মোদী শাসনত দেশৰ অৰ্থনীতি আৰু সাংবিধানিক সংস্থাসমূহ তচনচ হোৱাৰ অভিযোগ তুলি দেশবাসী চকীদাৰৰ কুশাসনৰপৰা মুক্তি বিচৰাৰ কথা দোহাৰে কলিতাই। 

বছৰেকত দুই কোটী চাকৰি দিম বুলি কোৱা নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে নিবনুৱাৰ জীৱনক লৈ ল'ৰা ধেমালি কৰিছে। বিজেপিয়ে জনসাধাৰণক দিয়া কোনো এটা প্ৰতিশ্ৰুতি পালন নকৰিলে। দেশবাসীয়ে ইয়াৰ যোগ্য প্ৰত্যুত্তৰ চলিত নিৰ্বাচনত দিব বুলি আশা কৰে তেওঁ। 

ইফালে, অসম গ্ৰামোন্নয়ন বিভাগত হোৱা নিযুক্তি কেলেংকাৰীক লৈ অসমৰ জুনিয়ৰ চকীদাৰসকলৰ প্ৰতি সৰব হৈ কলিতাই কয়, ৰাহুল গান্ধীয়ে কোৱাৰ দৰে যদি চকীদাৰেই চোৰ হয় তেন্তে জনতাই তেনে চকীদাৰ সলাবলৈ বাধ্য হ’ব। 

আনহাতে, বিধায়ক ইলিয়াছ আলীয়ে ভাষণ প্ৰসংগত কয়, দেশজুৰি বিভেদকামী শক্তিক প্ৰতিহত কৰিবলৈ যি সিদ্ধান্ত লৈছে তাৰ বাবে বদৰুদ্দিন আজমল চাহাবক ধন্যবাদ জনাইছোঁ। দেৰিকৈ হ’লেও আজমলে বুজি পাইছে। এআইডিইউএফ দলে মাত্ৰ তিনিটা সমষ্টিত প্ৰাৰ্থী দিছে। বাকী সমষ্টিসমূহত বিবেক ভোটৰ আহ্বান জনাইছে। যিহেতু তেওঁ দলৰ সভাপতি, পোনপটীয়াকৈ কংগ্ৰেছক ভোট দিবলৈ ক’ব নোৱাৰে। গতিকে এআইডিইউএফ কৰ্মী-সমৰ্থকে কংগ্ৰেছ প্ৰাৰ্থীসকলক ভোট দিবলৈ আহ্বান জনোৱাৰ সমান্তৰালকৈ একাংশ এআইডিইউএফ কৰ্মী-সমৰ্থকে নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থীক সমৰ্থন কৰা কাৰ্যত আক্ষেপ প্ৰকাশ কৰে। 

তেওঁ কয়, মই জানো আপোনালোকে খং কৰিছে। লাগিলে অহা বিধানসভা নিৰ্বাচনত মোক পৰাজিত কৰক। মই হাৰিলেই জাতিৰ কোনো ক্ষতি নহয়। ক্ষুদ্ৰ স্বাৰ্থৰ বাবে জাতিধ্বংসী সিদ্ধান্ত পৰিহাৰ কৰি ভুবনেশ্বৰ কলিতাক জয়ী কৰাবলৈ খাটনি ধৰে। সভাত উপস্থিত জিলা কংগ্ৰেছৰ সভানেত্ৰী ৱাহিদা আহমেদে ঘৃণা, বিদ্বেষৰ বিৰুদ্ধে আৰু সাম্প্ৰদায়িক সদ্ভাৱ আৰু উন্নয়নৰ স্বাৰ্থত কংগ্ৰেছক ভোট দিবলৈ আহবান জনায়। 

ইফালে, ক্ষমতালৈ আহিলে 'ন্যায়' আঁচনিৰ জৰিয়তে কংগ্ৰেছ চৰকাৰে প্ৰতিজন দুখীয়াক মাহেকত ছহাজাৰকৈ টকা দিয়াৰ কথা ঘোষণা কৰে ৱাহিদা আৰু সাংসদ প্ৰাৰ্থী ভুবনেশ্বৰ কলিতাই। সভাৰ অন্তত সাংবাদিকৰ প্ৰশ্নোত্তৰত কলিতাই কয়, মই নিৰ্বাচিত হ’লে ১৫ নং ৰাষ্ট্ৰীয় ঘাইপথক চাৰি লেনযুক্ত পথলৈ উন্নীত কৰিম। দৰং জিলাখন যোগাযোগ আৰু উদ্যোগৰ ক্ষেত্ৰত অতিকৈ পিছপৰি আছে। তেওঁ অতি সোনকালে ৰে’লপথৰ লগতে উদ্যোগিকভাৱে জিলাখনক উন্নত কৰিব বুলি কয়। 

আজিৰ সভাত জিলা কংগ্ৰেছৰ লগতে সমষ্টি, ব্লক আৰু মণ্ডল কংগ্ৰেছৰ নেতা-কৰ্মীৰ লগতে প্ৰায় দুই সহস্ৰাধিক লোক উপস্থিত থাকে। মনকৰিবলগীয়া কথাটো যে, একাধিকবাৰ বিজেপিৰ দখলত মংগলদৈ লোকসভা আসনখন এইবাৰ কংগ্ৰেছৰ দখললৈ আহিবই বুলি কংগ্ৰেছী মহলে কৰা দাবীক সাধাৰণ জনতাই কিদৰে লয় সেয়া সময়ত লক্ষ্যণীয় হ’ব । সমষ্টিটোত অহা ১৮ তাৰিখে দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হ’ব।