Printer-friendly version

ডিজিটেল ডেস্কঃ নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কক লৈ দেশ উত্তাল হৈ থকাৰ সময়তে কেন্দ্ৰৰ নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰৰ বিৰুদ্ধে উত্থাপিত হৈছে গণৰাজ্য দিৱসক লৈও ৰাজনীতি কৰাৰ অভিযোগ। প্ৰথমতে এই অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল পশ্চিমবংগক কেন্দ্ৰ কৰি। সকলোকে আচৰিত কৰি কেন্দ্ৰ চৰকাৰে নাকচ কৰিছিল গণৰাজ্য দিৱসৰ পেৰেডৰ বাবে পশ্চিমবংগ চৰকাৰে প্ৰেৰণ কৰা চানেকি প্ৰতীকপট। 

'কা’ৰ বিৰুদ্ধে পশ্চিমবংগৰ মমতা বেনাৰ্জী নেতৃত্বাধীন তৃণমূল চৰকাৰখনে স্পষ্টকৈ কেন্দ্ৰ চৰকাৰৰ সৈতে সমুখ সমৰত অৱতীৰ্ণ হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিততে ৰাজ্যখনক এইবাৰ পেৰেডত অংশগ্ৰহণৰ পৰা বঞ্চিত কৰা বুলি ৰাজনৈতিক মহলত ব্যাপক চৰ্চা হোৱা দেখা গৈছিল। ভিন্নজনে ইয়াক মোদী আৰু অমিত শ্বাহৰ কুটিল ৰাজনীতিও আখ্যা দিছে।

আশ্বৰ্যজনকভাৱে পশ্চিমবংগৰ পিছতে মহাৰাষ্ট্ৰ, ঝাৰখণ্ড, দিল্লী আৰু কেৰালাৰ চানেকি প্ৰতীকপটো নাকচ কৰা হয়। ইয়াৰ লগে লগে সমগ্ৰ বিষয়টোক কেন্দ্ৰ কৰি দেশজুৰি আৰম্ভ হৈছে তীব্ৰ প্ৰতিক্ৰিয়াৰ। তাৎপৰ্যপূৰ্ণ এয়ে যে প্ৰতীকপট নাকচ কৰা হোৱা অধিকাংশ ৰাজ্যতে আছে বিজেপি বিৰোধী চৰকাৰ। সেয়ে নাকচ কৰাৰ খবৰ পোৱা মাত্ৰকে উক্ত ৰাজ্যসমূহৰ চৰকাৰে এনে কাৰ্যক পোনে পোনে কেন্দ্ৰৰ বিজেপি চৰকাৰৰ বৈষম্যমূলক আচৰণ হিচাপে অভিহিত কৰিছে।

এই সন্দৰ্ভত তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ নেতা সৌগত ৰয়ে সংবাদ মাধ্যমক কয় যে ৰাজ্যখন সাংস্কৃতিকভাৱে ভাৰতৰ অন্য ৰাজ্যৰ তুলনাত যথেষ্ট চহকী হোৱা সত্বেও এনেদৰে গণৰাজ্য দিৱসৰ পেৰেডত অংশগ্ৰহণৰ পৰা বঞ্চিত কৰাৰ আঁৰত ৰাজনৈতিক ষড়যন্ত্ৰৰ বাদে আন একোৱেই থাকিব নোৱাৰে। 'পশ্চিমবংগই আৰম্ভণিৰে পৰা নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়ক আইন আৰু এনআৰচিৰ বিৰোধিতা কৰি আহিছে। সেয়ে আমাক উদ্দেশ্যপ্ৰণোদিতভাৱে এনেদৰে বঞ্চিত কৰিছে। এয়া হিটলাৰী শাসনৰ বাদে আন একো নহয়।’-তৃণমূলৰ নেতাগৰাকীৰ ভাষ্য।

তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ লগতে কংগ্ৰেছ, শিৱসেনা, এনচিপি, ঝাৰখণ্ড মুক্তি মৰ্চা, আৰ জে ডি, কমিউনিষ্ট পাৰ্টীকে আদি কৰি প্ৰায়বোৰ বিৰোধী দলে মোদী চৰকাৰৰ এনে সিদ্ধান্তক চোকা সমালোচনা কৰা দেখা গৈছে। কংগ্ৰেছৰ জ্যেষ্ঠ নেতা অভিষেক মনু সিংভিয়ে চৰকাৰৰ এনে সিদ্ধান্তক ভাৰতৰ বৈচিত্ৰ্যৰ মাজত থকা ঐক্যত মোক্ষম কুঠাৰাঘাত হিচাপে অভিহিত কৰিছে। 

অৱশ্যে বিৰোধীৰ এনে অভিযোগ পোনছাটেই নাকচ কৰিছে চৰকাৰে। চৰকাৰৰ এগৰাকী মুখপাত্ৰই ৰাষ্ট্ৰীয় সংবাদ মাধ্যমৰ আগত কয় যে বিৰোধীৰ অভিযোগ সম্পূৰ্ণৰূপে হাস্যকৰ। 'বিজেপিয়ে শাসন নকৰা ৰাজ্যসমূহৰ প্ৰতীকপট নাকচ কৰা বুলি কোৱাতো চৰম হাস্যকৰ। বিজেপি শাসিত ৰাজ্য ত্ৰিপুৰা, উত্তৰাখণ্ড, হাৰিয়ানা আৰু অৰুণাচল প্ৰদেশো এইবাৰ বাদ পৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলে এইবাৰ ৰাজ্য, কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চল আৰু বিভাগ সামৰি ২২খনক নিৰ্বাচিত কৰিছে। ইয়াত কোনো বৈষম্য আৰু ষড়যন্ত্ৰৰ কথা আহিবই নোৱাৰে। সকলো নিয়মৰ মাজতে হৈছে।’-এইদৰে কয় চৰকাৰী মুখপাত্ৰগৰাকীয়ে।

সেয়া হ’লেও চৰকাৰৰ মুখপাত্ৰগৰাকীৰ দাবীক লৈ মুঠেই সন্তুষ্ট হোৱা নাই বিৰোধী দলসমূহ। বিশেষকৈ প্ৰথমে পশ্চিমবংগ আৰু পৰৱৰ্তী সময়ত এখন এখনকৈ বিজেপি বিৰোধী দলে শাসন কৰা ৰাজ্যসমূহক বাদ দিয়াটোত চৰকাৰৰ বৈষম্যমূলক আচৰণ প্ৰতিফলিত হৈছে বুলি কৰা দাবীক লৈ অটল হৈ আছে বিৰোধী তথা বাদ পৰা ৰাজ্যসমূহ।