Printer-friendly version

 

অজয় শইকীয়াঃ ট্ৰেইন খন ষ্টেচনত থমকি ৰওতেই দেখা গ'ল চাইনবৰ্ডখনৰ আখৰবোৰ -- তিতাবৰ ! লগে লগে মনলৈ আহে এগৰাকী বিশেষ ব্যক্তিৰ কথা-তৰুণ গগৈ। একেৰাহে ১৫ বছৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী তেওঁ। ট্ৰেইন বা বাছেৰে যাওঁতে দেখা যায় উন্নয়ণমুখী বহু দৃশ্য- ওখ ওখ বিল্ডিং, পকী পথ আদি। কিন্তু বিধানসভা সমষ্টিটোত এনে বহু অঞ্চল আছে, এনে বহু দৃশ্য আছে যিবোৰ দেখিলে প্ৰশ্ন জাগিব এই সমষ্টিটোকে তৰুণ গগৈয়ে প্ৰতিনিধিত্ব কৰেনে? হয়! ৰাজ্যৰ ভিতৰতে এটা মৰ্যাদা সম্পন্ন সমষ্টি হ'ল ১০০ নং তিতাবৰ সমষ্টি। বিগত কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ কাৰ্যকালত তিতাবৰে পোন্ধৰটাকৈ বছৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ সমষ্টি হিচাপে ৰাজ্যত নাম জিলিকাবলৈ সক্ষম হোৱাৰ উপৰি চতুৰ্থবাৰৰ বাবে তৰুণ গগৈয়ে বিধায়ক হিচাপে সমষ্টিটোৰ পৰা বিপুল ভোটত নিৰ্বাচিত হৈছিল। তৎস্বত্বেও তিতাবৰৰ বিভিন্ন গ্ৰামাঞ্চলৰ হাজাৰ হাজাৰ লোকৰ মৌলিক সমস্যাবোৰ সমাধান নোহোৱাৰ ফলশ্ৰুতিত এতিয়া দিশহাৰা হৈ পৰিছে সমষ্টিবাসী। খোৱাপানী, গ্ৰামাঞ্চলৰ বাট-পথ, সীমান্তবাসীৰ ভূমিস্বত্ব, কৃষকৰ সমস্যা, ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ শিক্ষা-দিক্ষা আদি সকলো ক্ষেত্ৰতে উন্নয়ণৰ স্থবিৰতাই জনজীৱনৰ গতিত বাৰুকৈয়ে জ্বলাকলা খুৱাইছে। সমষ্টিবাসী আজি নিৰুপায়। কাক জনাব সমস্যা তথা অভাৱ অভিযোগৰ বেদনা। পোন্ধৰ বছৰীয়া কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ শাসন কালত সমষ্টিটোৰ চুকে-কোনে প্ৰতিটো বিভাগতে বিয়াগোম দুৰ্নীতি, অনিয়ম সংঘটিত হোৱাৰ অভিযোগ উঠিছিল। বিধায়ক হিচাপে তৰুণ গগৈৰ মৌনতা আৰু এৰাপলীয়া স্বভাৱৰ বাবে সমষ্টিটোত একাংশ তথাকথিত ঠিকাদাৰ, অভিযন্তা, ৰাজনৈতিক নেতা-পালিনেতাই ইমানেই লুণ্ঠন চলালে যে সমষ্টিটোৰ সামগ্ৰিক উন্নয়ণ ছবিখন সম্পূৰ্ণৰূপে পঁয়ালগা হৈ পৰিল। ৰাজ্যত কংগ্ৰেছৰ দম্ভ উফৰাই বিজেপিয়ে শাসনভাৰ লোৱাৰ লগে লগে তিতাবৰ সমষ্টিবাসীয়ে আকৌ আশা কৰিছিল যে এই সকলোবোৰত হোৱা দুৰ্নীতি, অনিয়মৰ উচিত তদন্ত হব। ৰাজ্যৰ বাকী সমষ্টিবোৰৰ লগতে তিতাবৰটো উন্নয়ণৰ ক্ষিপ্ৰতা অধিক বৃদ্ধি পাব। মুৰকত সেয়াও হৈ নুঠিল।

আমি সমষ্টিটোৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত উপস্থিত হৈ ৰাইজৰ সৈতে কৰা মত বিনিময়ত লাভ কৰিছিলো অভাৱ-অভিযোগৰ কেইবাপৃষ্ঠাযোৰা তথ্য। সমষ্টিটোৰ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ এখন চহৰ হৈছে বৰহোলা। বৃহত্তৰ নগাবাট, বেকাজান, ইকৰাণি আদি একো একোটা বৃহৎ অঞ্চলৰ ব্যৱসায়-বাণিজ্য, চিকিৎসা, শিক্ষা-দিক্ষা, প্ৰশাসনিক কাম-কাজ আদি সকলোবোৰৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈছে বৰহোলা। এই বৰহোলা চহৰৰ লগতে ইয়াৰ উপকণ্ঠ অধিকাংশ গাঁৱত এতিয়া এবাৰ প্ৰবেশ কৰিলেই বুজিব পাৰি সমষ্টিটোৰ উন্নয়ণৰ ফোঁপোলা ছবিখনৰ কথা। বাট পথৰবোৰৰ বিধ্বস্ত ৰূপ। উল্লেখযোগ্য যে, পানীখেতিৰ পৰা বেকাজান হৈ বৰহোলা সংযোগী প্ৰায় ১২ কিলোমিটাৰ পথ, পানীখেতিৰ পৰা বেকাজান হৈ তিতাবৰ সংযোগী প্ৰায় ৩০ কিলোমিটাৰ পথেৰে যাত্ৰা কৰাটো এতিয়া সম্পূৰ্ণৰূপে দুৰ্বিসহঃ হৈ পৰিছে। বৰহোলাৰ পৰা তিতাবৰ চহৰলৈ যোৱা প্ৰায় ১৫ কিলোমিটাৰ পথচোৱাত সৃষ্টি হোৱা দ গাঁত, ওখোৰা-মোখোৰাবোৰে বৃদ্ধি কৰিছে ইটোৰ পিছে সিটো পথ দুৰ্ঘটনা। তদুপৰি চিম্প'ল গ্ৰাণ্টৰ সাতটা ব্লক, ইকৰাণি, বছা, শিলডুবি, ৰজাবাৰী, ৰঁজাবাহৰ, চুঙী, মেলামাটি, মহিমাবাৰী, মাধপুৰ আদিৰ গাতে লাগি কথা কেইবাখনো গাঁৱৰ শিলগুটিৰে ভৰা পথবোৰৰ জলাকলাই ৰাইজক উন্নয়ণ কি সেয়া ভালদৰেই শিকাইছে। খোৱাপানীৰ ক্ষেত্ৰত সমগ্ৰ এছিয়াৰ ভিতৰত বৃহৎ খোৱাপানী প্ৰকল্পটো আছে তিতাবৰতেই। প্ৰায় ২০০ কোটি টকা ব্যয় সাপেক্ষে নিৰ্মাণ সম্পূৰ্ণ কৰা এই প্ৰকল্পটোৰ জৰিয়তে বৰ্তমান নিয়মিতভাবে বিশুদ্ধ খোৱাপানী পাইছেনে বুলি ৰাইজক সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত নাই পোৱা বুলি অতি ক্ষোভেৰে জানিবলৈ দিছিল। প্ৰকল্পটোৰ প্ৰায় ৬৫ টা পানী যোগান কেন্দ্ৰৰ ৪০ টা মানেই এতিয়া সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ হৈ পৰিছে যদিও কোনো ধৰণৰ কানসাৰ নাই চৰকাৰ তথা বিভাগীয় কৰ্তৃপক্ষৰ। দমকলৰ দ্বাৰা উত্তোলন কৰা আৰ্চেনিক যুক্ত পানী খোৱাৰ বাদে সমষ্টিবাসীৰ যেন এতিয়া আন উপাই নাই। শিক্ষাৰ ক্ষেত্ৰৰ চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ সমূহতো দিনক দিনে ছাত্ৰ-ছাত্ৰী হ্ৰাস পোৱাৰ মূলতে হ'ল সকলোবোৰ চৰকাৰী বিদ্যালয়ৰ প্ৰতি চৰকাৰৰ অৱহেলা। নতুন ৰূপত বিদ্যালয়ৰ গৃহবোৰ নিৰ্মাণ কৰিছে ঠিকেই কিন্তু শ্ৰেণীৰ অনুপাতে শিক্ষকৰ অভাৱৰ কথা চৰকাৰে গুৰুত্ব দিয়া নাই। তিতাবৰ সমষ্টিৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ আন এটা সমস্যা হ'ল অসম-নগালেণ্ডে সীমা সমস্যা। আন্তঃৰাজ্যিক সীমা সমস্যাটোৰ কথা কোনো এখন চৰকাৰেই আজিকোপটি গুৰুত্ব নিদিলে। ইফালে যোৱা ৭২ বছৰে তিতাবৰৰ অধিকাংশ থলুৱা কৃষকৰ মাটি ম্যাদিকৰণ নহ'ল। চিকিৎসাসেৱাৰ ক্ষেত্ৰটো প্ৰায়েই দুৰ্ভোগ ভোগে জনসাধাৰণে। ৰাইডাংজুৰি, বেকাজান আদিত থকা চিকিৎসা কেন্দ্ৰ সমূহত স্থায়ী চিকিৎসক নথকাত দৈনিক বৰহোলা, তিতাবৰ আদিলৈ দৌৰিব লগা হয় অঞ্চলবাসী। ইফালে বৰহোলা চিকিৎসালখনত অৰাজকতা আৰু তিতাবৰ চিকিৎসালয়ত পৰ্যাপ্ত পৰিমানে চিকিৎসক, নাৰ্চ আদি নথকাত দৈনিক ব্যাপক সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈ আহিছে সমষ্টিবাসী। উল্লেখযোগ্য যে, বৰহোলা ঔৰংগিয়ালৰ ৩০ খন বিচনাযুক্ত চিকিৎসালয়খনৰ গৃহবোৰ নিৰ্মাণ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছতো কেইজনমান কংগ্ৰেছী নেতা-পালিনেতাৰ ষড়যন্ত্ৰত এতিয়া এটা ক্ষুদ্ৰ স্বাস্থ্য উপ কেন্দ্ৰ হৈ পৰিল। খেলুৱৈ সকলে অনুশীলন কৰিবল পৰাকৈ বৰহোলা, নগাবাট, বেকাজানত এখন উপযুক্ত খেলপথাৰৰ অভাৱ। নগাবাটস্থিত বৃহৎ মুক্তিনগৰ খেলপথাৰখন একাংশৰ খিৰতি গাইত পৰিণত হোৱাৰ ফলত বৰ্তমান খেল অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ সম্পূৰ্ণৰূপে অনুপযুক্ত হৈ পৰিল। বৰহোলাত খণ্ড উন্নয়ন কাৰ্যালয় স্থাপন, পলিটেকনিক স্থাপন, স্থায়ীভাৱে বৰহোলা অগ্নি নিৰ্বাপন কেন্দ্ৰটো স্থাপন কৰা আদি প্ৰতিশ্ৰুতিবোৰ দীৰ্ঘদিনৰ পৰা প্ৰতিশ্ৰুতি হৈয়ে থাকিল। প্ৰতি বছৰে বানপানীৰ সমস্যা আছেই। বানপানীৰ বাবে বেকাজান আৰু ইকৰাণিৰ নাওঁপেটা, কুমাৰভেটী, বজালবাৰী, চৰাইবাহী আদিৰ ৰাইজে কেতিয়াবা বছৰ বছৰ কৃষিকৰ্ম কৰিব নোৱাৰাৰ উদাহৰণো আছে। পশু চিকিৎসাৰ ক্ষেত্ৰত মহকুমাটোত এতিয়া দেখা গৈছে কেৱল নামতহে বৰ্তি আছে অধিকাংশ পশু চিকিৎসালয়। পশু চিকিৎসালয়সমূহৰ চিকিৎসক আৰু ক্ষেত্ৰ কৰ্মী সকলে চৰকাৰী ঔষধেৰে টকা ঘটাত ব্যস্ত হৈ পৰিছে বুলি ৰাজহুৱা অভিযোগ উঠিছে।

সচাকৈয়ে লিখি বা কৈ শেষ কৰিব নোৱাৰা অযুত সমস্যা, অভাৱ অভিযোগেৰে ভৰা এতিয়া তিতাবৰ সমষ্টি। সাংসদ পুঁজি, বিধায়ক পুঁজি, ঠেঙাল কছাৰী পৰিষদৰ পুঁজি আদিবোৰ বছৰে বছৰে ক'ত খৰচ হৈছে সেইবোৰৰ সন্দৰ্ভত ৰাইজ একেবাৰে অন্ধ। চৰকাৰী আবাস গৃহ, অনাময় আঁচনিৰ শৌচাগাৰ, শিল্পী পেঞ্চন, বৃদ্ধ পেঞ্চন, সাহিত্যিক পেঞ্চন, সুলভ মূল্যৰ খাদ্য সামগ্ৰী, ৰন্ধন গেছ আদিবোৰতো প্ৰকৃত হিতাধীকাৰী বঞ্চিত হৈ ৰোৱাৰ উদাহৰণ আছে। ইয়াৰ বিপৰীতে তিতাবৰৰ সীমান্ত অঞ্চলত এতিয়া ব্যাপকভাবে বৃদ্ধি পাইছে কাঠ, কয়লাৰ অবৈধ বেহা। ড্ৰাগছ, মাৰণাস্ত্ৰৰো হয় গোপণ সৰবৰাহ। যোৰহাট জিলাৰ আৰক্ষী প্ৰশাসন, তিতাবৰ মহকুমা প্ৰশাসন, স্থানীয় আৰক্ষীয়ে এইক্ষেত্ৰত ৰহস্যজনক ভূমিকা লোৱাৰ অভিযোগ দীৰ্ঘদিনীয়া। প্ৰকৃততে প্ৰতি পাঁচবছৰৰ মূৰে মূৰে বিধায়ক, সাংসদ তথা নেতা পালিনেতাৰ মিছা প্ৰতিশ্ৰুতি আৰু প্ৰৱঞ্চনাৰ সাক্ষী হৈ ৰৈছে, উন্নয়ণৰ নামত তিতাবৰ সমষ্টিবাসীৰ লাগিছে তিতা-কেঁহা।।