Printer-friendly version

নতুন দিল্লীঃ অক্ষমতা হৈছে যিকোনো প্ৰকাৰৰ শাৰীৰিক, সংজ্ঞানাত্মক, মানসিক, সংবেদনাত্মক, বিকাশজনিত অথবা ইহঁতৰ সংমিশ্ৰিত বিকাৰজনিত সমস্যা। কিন্তু এনে শাৰীৰিক অক্ষমতাক নেওচি কৰ্ণাটকৰ নিৰঞ্জন মুকুন্দনে দেশলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিবলৈ সক্ষম হয়৷

এবাৰ নহয় মুঠ ১৭ বাৰলৈকে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰা নিৰঞ্জনৰ যঁজা ভৰি দুখনৰ বাবে তেওঁ এজন সাঁতুৰবিদ হ’বলৈ সক্ষম হয়৷ দৰাচলতে কৰ্ণাটকত জন্ম গ্ৰহণ কৰা নিৰঞ্জনৰ ভৰি দুখন সৰুৰে পৰা যঁজা আছিল৷ ভালদৰে থিয় হ’ব নোৱাৰা নিৰঞ্জনৰ প্ৰায় ১৭ বাৰলৈকে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰাৰ পাছতো সম্পূৰ্ণ সুস্থ হোৱা নাছিল তেওঁ৷

চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ মতে যোগভ্যাস তথা খেল খেলিব ধৰিলে নিৰঞ্জনে৷ নিৰঞ্জনক হৰ্ছ ৰায়দিং, চুইমিঙৰ ভিতৰত যিকোনো খেল খেলিবলৈ কয় চিকিৎসকে৷ কিন্তু হৰ্ছ ৰায়দিং কৰিবলৈ ভয় কৰি নিৰঞ্জনে চুইমিঙ খেলাৰ পথ বাচি ল’লে৷

লাহে লাহে তেওঁৰ ভৰি দুখনেও তেওঁক লগ দিলে৷ যাৰ ফলত নিৰঞ্জনে পেৰা এছিয়ান গেমছত পদক লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়৷ কেৱল এয়াই নহয়, ২০১৯ বৰ্ষৰ ন’ৰৱেই চুইমিং চেম্পিয়নছিপত তেওঁ সোণৰ পদক লাভ কৰে৷ মুঠ ৫ বাৰকৈ এই চেম্পিয়নছিপত সোণৰ পদক লাভ কৰি দেশলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই অনা জনেই নিৰঞ্জন মুকুন্দন৷

স্পাইনা বাইফিডাৰৰ দৰে ভয়ংকৰ ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱা নিৰঞ্জনে শাৰীৰিক অক্ষমতাক কুন্ঠাবোধ নকৰি নিজৰ কষ্ট, সাহসৰ বাবে অক্ষম তথা শাৰীৰিক বিকাশগ্ৰস্তলোকৰ এক উজ্জল উদাহৰণ হৈ ৰয়৷