Printer-friendly version

♦ ৰক্তিম হাজৰিকা-ধৃতিমান কাকতিক সম্বৰ্ধনা বোকাখাতবাসীৰ

পলিমা চেতিয়া বসুমতাৰী, কাজিৰঙাঃ ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত বহুল প্ৰশংসিত, ব্ৰহ্মপুত্ৰ ভেলি বঁটাপ্ৰাপ্ত ‘দ্যা মেন হু স্পিকছ নেচাৰ নামৰ অসমৰ প্ৰকৃত বিষয়ক চুটি ছবিখনে ইউৰোপৰ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰকৃতি বিষয়ক চুটি ছবিৰ প্ৰতিযোগিতাত অসমৰ ছবি ‘দ্যা মেন হু স্পিকচ নেচাৰ’এ শ্ৰেষ্ঠ ছবি হিচাপে স্বীকৃত লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে৷

‘দ্যা মেন হু স্পিকছ নেচাৰ’ নামৰ ছবিখনৰ বাবে বোকাখাতৰ শিক্ষিত যুৱক ধৃতিমান কাকতি আৰু ৰক্তিম হাজৰিকালৈ এই বঁটা আগবঢ়োৱা হৈছে। যোৱা দুদিন ধৰি ইউৰোপ মহাদেশৰ হাংগেৰীৰ ৰাজধানী বুডাপেষ্টৰপৰা ৩০ কিল’মিটাৰ দূৰৰ গদল’ চহৰত অনুষ্ঠিত হয় আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰকৃতি বিষয়ক ছবি মহোৎসৱ।

কাহিনীৰ লগতে ছবিখনৰ পৰিচালক ধৃতিমান বোকাখাতৰ বাসিন্দা আৰু বৰ্তমান হিমাচল প্ৰদেশৰ ছিমলাত গণসংযোগ আৰু সাংবাদিকতা পাঠ্যক্ৰমৰ স্নাতক দ্বিতীয় বৰ্ষৰ ছাত্ৰ৷

আনহাতে, ছবিখনৰ সম্পাদক আৰু চিনেমেট’গ্ৰাফাৰ ৰক্তিম হাজৰিকা বৰ্তমান কটন বিশ্ববিদ্যালয়ত বিচিএ পাঠ্যক্ৰমৰ ছাত্ৰ৷ এই মহোৎসৱৰ আয়োজকসকলৰ নিমন্ত্ৰণক্ৰমে পৰিচালক ধৃতিমান কাকতিয়ে উক্ত মহোৎসৱত অংশগ্ৰহণ কৰি উক্ত বঁটা গ্ৰহণ কৰে।

কাজিৰঙাৰ পৰিৱেশ কৰ্মী মনোজ গগৈৰ পৰিৱেশ সংৰক্ষণ বিষয়ক কৰ্মৰ আধাৰত ধৃতিমান কাকতি, ৰক্তিম হাজৰিকা আৰু দুজনমান বন্ধুৰ সহযোগত নিৰ্মাণ কৰিছিল ‘দ্যা মেন হু স্পিকচ নেচাৰ’ নামৰ ছৱিখন৷

উক্ত ছবিখন পৰিচালনা কৰিছিল ধৃতিমান কাকতি আৰু সম্পাদনা কৰিছিল বোকাখাতৰ যুৱক ৰক্তিম হাজৰিকাই৷ ছবিখনৰ প্ৰচাৰ আৰু বিতৰণত আছিল প্ৰবাল বৰা। ধৃতিমান কাকতি বোকাখাত নিৱাসী কৃষি বিষয়া অলকানন্দ কাকতি আৰু কমাৰগাঁও মহাবিদ্যালয়ৰ প্ৰবক্তা গায়ত্ৰী বৰা কাকতিৰ একমাত্ৰ সন্তান৷

আনহাতে, কটন বিশ্ববিদ্যালয়ৰপৰা স্নাতক উত্তীৰ্ণ ৰক্তিম হাজৰিকা বোকাখাতৰ নিবাসী তথা সাংবাদিক সঞ্জীৱ হাজৰিকা আৰু ৰিজু হাজৰিকাৰ একমাত্ৰ পুত্ৰ৷ শিক্ষিত যুৱকদ্বয় ক্ৰমে ধৃতিমান কাকতি আৰু ৰক্তিম হাজৰিকাৰ এই সাফল্যত কাজিৰঙা আঞ্চলিক সাংবাদিক সন্থা, বোকাখাত প্ৰেছ ক্লাব, ইলেট্ৰ’নিক মেডিয়া জাৰ্নেলিষ্ট এছ’চিয়েচন আৰু বোকাখাত মহকুমা সাংবাদিক সন্থাই অভিনন্দন জনাইছে৷

ধৃতিমান কাকতি আৰু ৰক্তিম হাজৰিকাৰ ‘দ্যা মেন হু স্পিকছ নেচাৰ’ নামৰ ছবিখনে ইতিমধ্যে ৰাজ্যিক আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়তো বিভিন্ন সন্মান লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে।