Printer-friendly version

জিতুমণি দাস, আজাৰা

মিৰ্জাঃ প্ৰকৃতিৰ অপূৰ্ব সৃষ্টিত বছৰৰ আৰম্ভণিতে প্ৰকৃতিয়ে ন-ৰূপ পাই আৰু প্ৰকৃতি প্ৰেমী চহা ৰাভাসকলৰ জাতীয় উৎসৱ 'বায়খো উৎসৱ' উদযাপনৰ জৰিয়তে আয়া বায়খো দেৱীক পূজা-অৰ্চনা কৰে। 

আয়া বায়খো দেৱীক সন্তুষ্ট কৰি আগন্তুক কৃষি কাৰ্য সফল কৰা আৰু মনৰ বাঞ্ছা পূৰণ কৰাৰ কামনাৰে নিখিল ৰাভা ছাত্ৰ সন্থা, ৰাণী আঞ্চলিক সমিতিৰ উদ্যোগত ৰাণী এল.পি.স্কুল প্ৰাঙ্গনত অহা ৯ জুনত এদিনীয়া বৰ্ণাঢ্য কাৰ্যসূচীৰে বায়খো উৎসৱ উদযাপনৰ বাবে ব্যাপক প্ৰস্তুতি চলাইছে বুলি ৰাণী আঞ্চলিক ৰাভা ছাত্ৰ সন্থা আৰু উদযাপন সমিতিয়ে জানিবলৈ দিছে। 

বায়োখো উৎসৱৰ কাৰ্যসূচী অনুসৰি উক্ত দিনা পুৱা ৯ বজাত পতাকা উত্তোলন কৰিব ৰাণী আঞ্চলিক ৰাভা ছাত্ৰ সন্থাৰ সভাপতি ৰাজু ৰাভাই। ৯.১৫ বজাত শ্বহীদ তৰ্পন কৰিব কামৰূপ জিলা ৰাভা ছাত্ৰ সন্থাৰ সভাপতি হিতেশ্বৰ ৰাভাই। ৯.৩৯ বজাত বৃক্ষ ৰোপন কৰিব ৰাণী বন সংমণ্ডলৰ বন বিষয়া মনোৰঞ্জন বৰ্মণে আৰু বিতৰক হিচাপে উপস্থিত থাকিব ৰাণী আৰক্ষী চকীৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত বিষয়া বিক্ৰম বসুমতাৰী।

১০ বজাৰপৰা মহাপূজা আৰম্ভ, লোক কৃষ্টি সমাৰোহ, পুৰুষ-মহিলাৰ লেৱা টনা প্ৰতিযোগিতা, ব্ৰায়ব্ৰাসকলৰ কিল্লা ভঙা প্ৰতিযোগিতা, ব্ৰায়বাসকলৰ অগ্নিপৰীক্ষা(বাৰ্ নাক্ কায় নৃত্য) অনুষ্ঠিত হ'ব। সন্ধিয়া ৬.৩০ বজাত বন্তি প্ৰজ্বলন কৰিব ৰাভা হাছং স্বায়িত্ব শাসিত পৰিষদৰ সাধাৰণ সদস্য সঞ্জয় কুমাৰ ৰাভাই। ৭.৩০ বজাত সাংস্কৃতিক মঞ্চ উদ্বোধন কৰিব গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অসমীয়া বিভাগৰ জ্যেষ্ঠ অধ্যাপক ড০ উপেন ৰাভা হাকাচামে। উক্ত উৎসৱৰ সমুহ কাৰ্যসূচীৰ ৰাইজৰ সহায়-সহযোগিতা তথা উপস্থিতি কামনা কৰিছে উদ্যোক্তাসকলে।