স্বাস্থ্য

 | by NNO Digital Desk  |  0
প্ৰতীকি ফটো

newsnextone.com | ডিজিটেল ডেস্কঃ দিল্লীত বিগত এসপ্তাহ ধৰি মেলেৰিয়া ৰোগত আক্ৰাম্তৰ সংখ্যা কমেও ১১ জন হোৱা পৰিলক্ষিত হৈছে৷ ইয়াৰ লগতে ৰাজ্যখনত বৰ্তমান পৰিৱেশত মেলেৰিয়া ৰোগত আক্ৰান্তৰ সংখ্যা ৪০ জনলৈ বৃদ্ধি পোৱা বুলি জানিব পৰা গৈছে৷ 

ইফালে দিল্লীত ১৬ মে’ৰ পৰা ২৩ মে’ পৰ্যন্ত ৪জন লোক ডেংগু ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱা বুলি চৰকাৰী তথ্যই প্ৰকাশ কৰে৷ কিন্তু ডেংগুৰ তুলনাত ৰাষ্ট্ৰৰ ৰাজধানীখনত মেলেৰিয়া ৰোগ দ্ৰুততাৰে বৃদ্ধি পোৱাত স্বাস্থ্য বিভাগ সংকিত হৈ পৰিছে৷

 | by NNO WEB BUREAU  |  0

newsnextone.com | গুৱাহাটীঃ দেওবাৰে গুৱাহাটীত আহি উপস্থিত হয় দেশৰ অন্যতম উদ্যোগপতি ৰতন টাটা৷ বৰঝাৰ বিমান বন্দৰত উপস্থিত হৈ উদ্যোগপতি ৰতন টাটাই গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়লৈ আহে৷ গুৱাহাটী চিকিৎসা মহাবিদ্যালয়ত উপস্থিত হৈ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ উপস্থিতিত ৰতন টাটাই ডিজিটেল নাৰ্ভ চেণ্টাৰ উদ্ধোধন কৰে৷

 | by Reetupriya Saikia  |  0
 Photo Courtesy: Digital Assam People

স্বাস্থ্য ডেস্কঃ বহাগ আগমনৰ বতৰাই চাৰিওফালে যেন উৎকট গ্ৰীষ্মৰ বতৰাও কঢ়িয়াই লৈ ফুৰিছে৷ কুলিৰ মাতত দেহ মন সতেজ হৈ পৰিলেও ইফালে উৎকট গৰমে শান্তি নিদিয়াটো ধুৰূপ৷ ঘামি-জামি ডিহাইড্ৰেট হৈ পৰা শৰীৰটোৰ প্ৰতি এইখিনি সময়তে চকু দিয়াৰ সময়। কিয়নো স্বাস্থ্য ভালে নাথাকিলে মনবোৰো ফৰকাল হৈ নাথাকিব৷ এইখিনিতেই পইতা ভাতৰ জোৰ।

আপোনালোকৰ বহুতেই হয়তো পইতা ভাত খাই ভাল পায়, কিন্তু সুযোগ নাপায়, বা পালেও ক’বলৈ লাজ কৰে। আগৰ দিনত গাৱঁৰ মানুহৰ পইতা ভাত লোভৰ বস্তু আছিল। নিমখ-তেল দি কেঁচা পিয়াজ-জলকীয়াৰ সৈতে পইতা ভাতৰ সোৱাদ কি সেয়া খাওতাই জানে। 

 | by NNO Digital Staff  |  0

Guwahati: Migraine can be treated by Ayurveda, claims internationally acclaimed Ayurveda expert Vaidya Balendu Prakash while addressing a Public Seminar here in Guwahati on Tuesday, 24th April.

Recipient of Padma Shree and former Physician to President of India, Vaidya B. Prakash elaborated how he found a co-relation between Sleshma Pitta & Migraine in the mid 80's and subsequently developed an Ayurvedic Treatment Protocol (ATP).

 | by Dr. Bhupen Saikia  |  0

গৰ্ভাৱস্থাৰ  খাদ্যৰ বিষয়ে সঘনে পাঠকৰ পৰা অহা নানান প্ৰশ্নৰ উত্তৰ মই প্ৰায়ে দি থাকিবলগীয়া হয় ৷ সেয়ে এই প্ৰৱন্ধটোৰ যোগেদি এগৰাকী গৰ্ভৱতী মহিলাই কি খাদ্য খোৱা উচিত আৰু কি খাদ্য খোৱা অনুচিত সেই বিষয়ে আলোকপাত কৰাৰ প্ৰয়াস কৰিম৷ গৰ্ভাৱস্থাৰ খাদ্য সম্পৰ্কে মানুহৰ মাজত বিভ্ৰান্তিৰ শেষ নাই৷ বৈজ্ঞানিক বিশ্লেষণৰ পৰিৱৰ্তে বহুতে অনভিজ্ঞ, অশিক্ষিত লোকৰ ভুল পৰামৰ্শকে মানি লয়৷ গৰ্ভাৱস্থাৰ সময়ছোৱাত খোৱা-বোৱাত সতৰ্ক নহ’লে বা অজ্ঞানতাৱশতঃ ভুল খাদ্য গ্ৰহণ কৰিলে হ’ব পৰা বিপদসমূহ হ'ল এনেধৰণঃ

 | by NNO Digital Desk  |  0

#শিৰোনামাটো দেখাত বা শুনাত অলপ আচহুৱা যেন লাগিব পাৰে৷ কিন্তু শিৰোনামাৰ আলমেৰে সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰ পাঠকসকলে এই নিবন্ধত পাব ৷ বহুতৰে অন্নৰ কাঁহীত জলকীয়া নহলে পেটলৈ এমুঠি ভাতো নাযায়৷ আকৌ কেঁচা চালাড, চাটনি নাইবা সৰু সৰুকৈ কুটি লোৱা মাটি কঠাল, টেঙা আম  বা ৰবাৰ টেঙাৰ লগত জলকীয়া নহলে মুঠেই জুতি নাহে৷

 | by NNO Correspondent  |  0

#হিকটি বা হেঁকটিৰ অভিজ্ঞতা নথকা মানুহ বিশ্বত বিৰল ৷ শিশুৰ পৰা বৃদ্ধলৈ, পুৰুষ-মহিলা আটাইৰে জীৱনকালত কেতিয়াবা নহয় কেতিয়াবা হিকটিৰ অনুভৱ হোৱাটো এক স্বাভাৱিক পৰিঘটনা ৷ হাঁচি আৰু কাহৰ উপকাৰিতা থকাৰ বিপৰীতে হিকটিৰ কিন্তু কোনো উপকাৰিতা নাই ৷ দেখা যায় মহিলাৰ তুলনাত পুৰুষৰ হিকটি বেচিকৈ আহে ৷

 | by NNO Correspondent  |  0

বিহালীঃ গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ শিক্ষকক ঠাট্টা মস্কৰা কৰি কেমেৰাৰ সন্মুখত খতিয়ান লোৱা স্বাস্থ্যমন্ত্ৰীৰ খতিয়ান কোনে লব৷ ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য তথা শিক্ষা মন্ত্ৰীয়ে কেমেৰাৰ সন্মুখত বহুৱাই ঠাট্টা-মস্কৰা কৰি খতিয়ান লোৱাৰ দৰে স্বাস্থ মন্ত্ৰী ড০ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ খতিয়ান লবলৈ সাজু হৈছে ৰাজ্যৰ এটা অঞ্চলৰ লোকে৷

 | by NNO Digital Desk  |  0

যি নামেৰেই মাতিলেও পালেং-পনীৰ এবিধ সমগ্ৰ বিশ্বৰে জনপ্ৰিয় ব্যঞ্জন ৷ পালেংশাকৰ জুতি নোলোৱা মানুহ হয়তো বিশ্বতে বিৰল ৷ বিবাহ বা আন যি কোনো অভ্যৰ্থনাৰ অনুষ্ঠানত পালেংপুৰি, পালেং পকৰী, পালেংপৰঠা, পালেংশাকৰ চাটনি বা মাছৰ সৈতে পালেংশাকৰ আঞ্জাৰ যোগাৰ থকাটো তেনেই সাধাৰণ কথা ৷

 | by NNO Correspondent  |  0

আজি এনে এটা বিষয়ৰ ওপৰত আলোচনা কৰিব ওলাইছোঁ যিটো বিষয়ে প্ৰায়বিলাক মহিলাই কবলৈ বা চিকিৎসকৰ ওচৰ চাপিবলৈ সংকোচবোধ কৰে ৷

এগৰাকী নাৰীৰ প্ৰাপ্তবয়স্ক হোৱাৰ পৰা ৰজোনিবৃ্তি (মেন'পজ) হোৱালৈকে কম-বেচি পৰিমাণে যোনিৰ ৰস নিৰ্গত হয় ৷ কিন্তু তেনে হোৱাটো কেতিয়া স্বাভাৱিক ?আৰু কেতিয়া বিসংগতিপূৰ্ণ? (Pathological) সেয়া জনাৰ একান্ত আৱশ্যকতা আছে ৷

Pages